V roce 2009 odstartoval projekt internetové televize Weblik pro děti a mládež se sluchovým postižením, o který se starala Česká komora tlumočníků znakového jazyka. Weblik představoval informační prostor, který poskytoval náhled do života a kultury Neslyšících. Podstatnou částí tohoto projektu byl Znakovníček, databáze znaků českého znakového jazyka. Weblik byl ukončen z důvodu slabého financování projektu.
Weblíčko
Ukončení projektu WEBlik zapříčinilo to, že několik let na české půdě neexistoval web pro neslyšící děti a mládež. Českomoravská unie neslyšících z.s. (dále ČMUN, z.s.) po letech vzkřísila ideu o internetové stránce pro děti a mládež se sluchovým postižením a vyrobila Weblíčko. Weblíčku šéfují dva průvodci – jablíčko a jeho kamarád ježek. Ti budou “přinášet neslyšícím dětem radost v podobě pohádek, básniček a vyprávění v českém znakovém jazyce.”
Weblíčko jako jazyková podpora
Neslyšící děti jsou v jazykové výuce odkázané na jiné metody. Neprobíhá u nich příjem informací sluchovým vnímáním. Je u nich ztížený primární lingvistický proces – osvojování jazyka a kultury v podobě básniček, písniček, pohádek. Právě v tomto ohledu má Weblíčko fungovat jako podpůrná síť pro rodiče neslyšících dětí. “Svět, kde pohádky i básničky mohou děti sledovat společně se svými rodiči. Rodiče těch nejmenších se budou moci na Weblíčku naučit básničky a písničky v českém znakovém jazyce společně se svými dětmi. Neslyšící děti, které ještě plynule nečtou, si na Weblíčku budou moci rozšířit svojí slovní zásobu v češtině. A tak i ony budou vědět, že pes skákal přes oves a myšička vařila kašičku.”
Hithit kampaň
Projekt Weblíčko je finančně omezen a z toho důvodu ČMUN, z.s. uspořádala na Hithit.cz sbírku, díky které by rádi získali finance pro neslyšící umělce, kteří se Weblíčku věnují. Sbírka potrvá do začátku ledna. Podpořit je můžete také pouhým sledováním webu https://www.weblicko.cz/ nebo facebookového profilu @Weblicko.